Każdy wie co to alarm, ale jak działa alrm? na początek o czujkach, pir, mw i innych czujnikach alarmowych.
Czym jest czujka PIR – passive infrared. Czujka PIR wykrywa zmiany w promieniowaniu IR, promieniowaniu podczerwonym IR, promieniowanie emitowane przez elementy domu lub ludzi w jej polu widzenia, światło jest emitowane szczególnie przez ludzi i zwierzęta, ponieważ emitujemy ciepło.
Dosyć istotne elementy niezbędne do prawidłowego działania czujki PIR (ir):
Wewnątrz czujki umieszczony jest element piroelektryczny, który silnie reaguje na zmiany ciepła i promieniowania podczerwonego. Soczewka w które są wyposażone czujki dzielą obszar w detekcji na kilka segmentów, tworząc tym samym kilka stref detekcji promieniowania. Kiedy ciepły obiekt, w szczególności zwierzę lub człowiek przemieszcza w polu widzenia czujki, przemieszcze się pomiędzy tymi małymi strefami, powoduje to znaczne zmiany w promieniowaniu podczerwonym IR, co czujka wykrywa jako ruch w pobliżu.
Elektronika czujki ruchu, zaawansowana technologia nasa? Zmiany w promieniowaniu IR oraz zmiany pomiędzy strefami są przekazywane do elektroniki czujki PIR, elektronika ten sygnał konwertuje i przesyła dalej do analizy, po przeanalizowaniu sygnału sprawdza czy zmiany w otowczeniu są aby na pewno wystarczające aby wywołać alarm na obickcie i powiadomić służby. Czujka sygnał ten analizuje kilkukrotnie aby mieć pewność że nie jest to fałszywy alarm.
Jaki ma kąt detekcji czujka ruchu PIR?
Większość nam znanych czujek ruchu PIR ma kąt detekcji od 90° do 180°, w zależności od tego jak jest skonstuowana soczewka czujki, a dokłądniej soczewka fresnela.
Na co reaguje czujka PIR na podczerwień IR?
Znaczne zmiany w promieniowaniu podczerwonym czyli nasze ciepło emitowane przez organizm, ciepło to emitują głównie ludzie i różne zwierzęta. Czujka ma brak emisji własego ciepła, sygnałów czy podczerwieni tak zwana czujka pasywna a oznacza to że nie emitują żadnego promieniowania, czujki jedynie odbierają nasze ciepło. Czujki mikrofalowe działają na zasadzie wysyłania i odbierania odpowiednich fal elektromagnetycznych, fale te mieszczą się w zakresie mikrofalowym, w większości czujek fale te są nawawane na częstotliwości 10,5GHz.
Jakie podsespoły i elementy znajdują się w czujce mikrofalowej? Co odpowiada za jej poprawene działanie?
Czujki MW – nadajnik i odbiornik fal nadawanych przez czujkę mikrofalową. Czujka mikrofalowa wysyła fale mikrofalowe o bardzo wysokiej częstotliwości, czujka mw odbiera odbicie tych fali od obiektów które wejdą w sekcję której pilnuje czujka do detekcji ruchu. Co to efekt dopplera? Jak obiekt wejdzie w pole detekcji czujki fale mikrofalowe odbijają się od celu i zmieniają częstotliwość odbitych fali, to jest efekt dopplera. Czujka odczytuje tą zmianę w fali i interpretuje ją jako ruch w polu detekcji.
Jaki jest zasięg czujki MW? Czujki mikrofalowe mają znacznie większy zasięg niż PIR, ponad to są skuteczniejsze i nie możne ich montować w pomieszczeniah gdzie są ściany z karton gips ponieważ fale MW przebijają te cienkie ścianki. Czujki potrafią sięgać nawet do kilkudziesięciu metrów, a samo ich działanie nie jest ograniczone w żaden sposób przez przeszkody, dzbanki, ścianki, komputery itd. Dlatego przy byborze czujek Mw trzeba być ostrożnym. Detekcja czujki przez przeszkody? Jak to jest możliwe? Mikrofale przenikają przez ściany i inne małe elementy, a to z pewnością umożliwia jej obserwacjęnawet pomieszczenia za ścianą, wówczas strefy chronione są takę w sąsiednich pomieszczeniach. Na co reagują czujki mikrofalowe? Ruch róch każdego obiektu zmieniający częstotliwość odbitych mikrofali, czyli na każdą zmianę w otoczeniu i polu widzenia czujki, czujka wykrywa zmianę charakterystyki fal mikrofalowych z bardzo dużą dokładnością.
Jak duże są różnice między czujką PIR a mikrofalową? Czujki PIR wykrywają tylko i wyłącznie ciepło przemiesczających się obiektów pomiędzy sekcjami soczewki, oznacza to że czujka PIR jest bardziej odporna na fałszywe alarmy i zakłamania sygnałów, chodzi tu o alarm spowodowany przez małe domowe zwierzęta lub ruch ciepłego powietrza z wentylacji, rekuperacji czy klimatyzacji.
Zaś mikrofale reagują na każdy ruch jakiego kolwiek elementu w naszym domu, na muchę, wstążkę czy kokardkę, czujka widzi cały teren w bardzo dużych odległościach w tym nawet przez ściany czy szyby, z całą pewnością są skuteczniejsze, są bardzo dokładne ale są bardziej podatne na fałszywe alarmy Suwałki, alarmy wywołane przez poruszające się liście, gałęzie drzew, kokardkę powiewającą za szybą czy inne zmiany otoczenia. Nadmienić trzeba że czujka PIR nie przebije szyby, a oznacza to że to co dzieje się po za oknem jej nie interesuje, zaś czujka MW niestety nie ma barier i ganic. Oba typy czujek często są łączone, łączone są w jedno urządzenie które jest niesamowicie skuteczne. To zwiększa dokładność i precyzję detekcji ruchu.
Czujki ruchu już każdy zna, a co z innymi rodzajami czujek? jakie czujki występują?
Na rynku są dostępne takze czujki czadu, ognia, czy nawet gazu, są to urządzenia wykrywające różne inne zagrożenia niż ruch w otoczeniu, czujki przeprowadzają analizę dość specyficznych zmian w powietrzu.
Każda z tych czujek jest zupełnie inna i działa na innych zasadach w porównaniu do czujek ruchu, w zależności od tego do jakich sytuacji jest stworzona i które zjawiska ma monitorować. Czujka czadu inaczej czujka tlenku węgla CO. Tlenek węgla czyli czad to bezwonny, bezbarwny rodzaj gazu który jest bardzo niebezpieczny dla istot żywych, spotkanie z tym gazem prowadzi do silnego zatrucia lub co gorsza śmierci. Czujka ma proste zadanie, analizę składu powietrze, specjalny czujnik jest specjalnie zaprojektowany tak by reagował tylko na konkretne skłądniki tego powietrza i jeżeli stężenie gazu w powietrzu wzrośnie, czujka za pomocą reakcji chemicznej reaguje na te niebezpieczeństwo i wyzwala szereg reakcji elektronicznych, przekazuje je do centali alarmowej w odpowiednie wejście, wejście które wyzwala alarm i informuje o tym właściciela lub służby.
Jak działą czujka czadu? Czujka jest wyposażona w czujnik elektrochemiczny czadu. W czujkach do wykrywania czadu zazwyczaj stosuje się technologię elektrochemiczną, jest to tańsze rozwiązanie ale i bardzo skuteczne. Czujniki czadu zawierają elektrolit który wchodzi w silną reakcję z tlenkiem węgla. Jak czad dostanie się do wnętrza czujnika, spowoduje to przepływ niewielkiego prądu między elektrodami czujnika. Im to stężenie tlenku węgla jest większe, tym większe napięcie będzie puszczone przez elektrody, a to już uruchamia alarm Suwałki.
Czujnik tylko chemiczny, niektóre starsze lub też tańsze modele czujek mogą wykorzystywać reakcje tylko chemiczne z substancjami zmieniającymi kolor pod wpływem czadu. Zmiana koloru powoduje wywołanie alarmu, ta metoda była wadliwa i nie jest już raczej wspierana i używana. Czujka czadu po wykryciu odpowiedniego i silnego stężenia tlenku węgla, przetwarza sygnał a elektronika w czujce analizuje ten sygnał i uruchamia alarm. Czujka czadu silnie reaguje na obecność tlenku węgla w powietrzu, zwłaszcza gdy stężenie przekroczy 50 ppm, takie stężenie jest już uznawane za bardzo niebezpieczne dla zdrowia istot żywych.