Zapowiedział też, że przyszłoroczna projekcja marcowa względem listopadowej uwzględni prawdopodobnie tylko jeden scenariusz ścieżki inflacji, klarując znacząco obraz dla działań Rady. Członek Rady spodziewa się, że inflacja konsumencka nie sięgnie skrajnego poziomu ponad 8% na koniec br. Szacowanego przy wycofaniu wszystkich tarcz antyinflacyjnych, ale może być nieco wyższa na koniec br. Niż zakłada to marcowa, centralna ścieżka inflacyjna – 3,4% w IV kw.
Kochalski z RPP: Jestem gotowy na rozważenie obniżki stóp proc. w marcu 2025 r. – wywiad
“Chociażby kształt polityki fiskalnej będzie oddziaływał na stronę popytową, ale niezależnie od wszystkiego, osobiście widzę szansę na dyskusję o obniżkach stóp procentowych w marcu” – podsumował Kochalski. “Niezależnie od tego, czy te decyzje zostaną wprowadzone, czy nie, to zgodnie z projekcją inflację w celu NBP będziemy mieli dopiero w 2026 r. Znikłby jeden istotny czynnik niepewności. Natomiast niezależnie od tego, czy rząd te osłony wprowadzi, czy nie, nie widzę możliwości przyspieszenia dyskusji przed marcem. Bo czynników niepewności jest więcej. Zwrócę też uwagę, że podejmowanie dyskusji w marcu nastąpi w sytuacji, gdy inflacja konsumencka będzie wciąż powyżej pasma dopuszczalnych odchyleń od celu RPP” – dodał. Wskazał, że “pojawiają się głosy, które sugerują, by Rada możliwie jak najszybciej, przystępowała do dyskusji nad obniżkami stóp procentowych z uwagi na to, że rzekome efekty działań regulacyjnych nie mają wpływu na procesy ekonomiczne”. Realizacja obniżek stóp procentowych w br., oceniana jako mało prawdopodobna, mogłaby nastąpić – zdaniem członka RPP – przy załamaniu koniunktury. “Natomiast jaka mogłaby być skala ewentualnych obniżek stóp od marca 2025 r. – trudno dzisiaj powiedzieć. Musielibyśmy mieć pełne przekonanie, że zapoczątkowanie ewentualnej sekwencji decyzji obniżających stopy służyć będzie realizacji celów NBP zgodnie z ‘Założeniami polityki pieniężnej'” – zapowiedział Kochalski. Dla części członków Rady rozczarowująca mogła okazać się nowa projekcja inflacyjna NBP.
Część członków RPP kruszeje w sprawie wiosennych obniżek stóp procentowych
– Jest duża szansa na obniżki stóp w 2025 r. Bardziej prawdopodobne, że będzie to druga połowa roku – powiedziała w rozmowie z PAP Gabriela Masłowska, członkini Rady Polityki Pieniężnej. Jeszcze miesiąc temu mówiła, że do pierwszej obniżki dojdzie „najpewniej na początku drugiego kwartału”. Wyjaśnił, że “efekty działań regulacyjnych oddziałują na procesy ekonomiczne” i z jego perspektywy inflacja bazowa może wzrastać za sprawą cen regulowanych – podwyżek cen wody, odprowadzania ścieków, wyższej akcyzy na wyroby tytoniowe.
Według niego prawdopodobnym momentem rozpoczęcia dyskusji o obniżkach stóp procentowych może być marzec 2025 roku, w warunkach, gdy Rada będzie miała do dyspozycji tzw. Projekcję marcową, z której musiałby wyłaniać się obraz trwałego okiełznania inflacji bazowej. „Naszym zdaniem będzie to dalsze mrożenie cen energii dla gospodarstw domowych – red. oddziaływało w kierunku wcześniejszego wznowienia obniżek stóp procentowych. Obecnie Rada uzasadnia utrzymywanie stóp procentowych na obecnym poziomie z powodu obaw o oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych w związku z cenami energii” – komentują ekonomiści Banku Millennium. Swoje stanowisko zrewidował też inny członek Rady, Ireneusz Dąbrowski. – Obecnie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest to, że dyskusja na temat obniżki stóp odbędzie się dopiero w trzecim kwartale – powiedział w zeszłym tygodniu agencji Bloomberg, choć jeszcze w drugiej połowie października był zdania, że do obniżki dojdzie zapewne w drugim kwartale.
NBP uwzględnia te czynniki w swoich prognozach, ale na ostateczne wnioski trzeba będzie jeszcze poczekać. Według niego dodatkowym argumentem za dyskusją o obniżkach stóp na koniec br. Mogłoby być 23 sposoby twórczego wprowadzenia na rynek w tym sezonie świątecznym pogorszenie nieco słabszej obecnie rentowności firm. Rynek też raczej nie widzi na razie zagrożenia dla scenariusza obniżek w pierwszej połowie roku, wyceniając stopy o ponad 50 pkt baz. Niżej niż obecnie za pół roku i o ponad 100 pkt baz.
Zamrożone ceny energii wesprą cięcie stóp?
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane LSEG BOTSTERS Nowa Globalna firma FX po przejęciu refinitiv z października 2024 r. Pion śledczy IPN w Warszawie zakończył śledztwo w sprawie zbrodni popełnionych przez Niemców na obywatelach polskich w obozie koncentracyjnym Dachau. Umorzył je, bo prawdopodobnie sprawcy nie żyją.
- W trakcie rozmowy pojawiło się także pytanie o wpływ klęsk żywiołowych, takich jak powódź, na inflację i politykę pieniężną.
- Realizacja obniżek stóp procentowych w br., oceniana jako mało prawdopodobna, mogłaby nastąpić – zdaniem członka RPP – przy załamaniu koniunktury.
- We wtorek premier Donald Tusk ogłosił, że maksymalna cena energii dla gospodarstw domowych zostanie utrzymana na poziomie 500 zł za MWh do końca września 2025 r.
Potem jednak uspokajał, że „rada jest chętna, aby przystąpić do obniżania stóp natychmiast gdy inflacja przestanie rosnąć, a projekcja inflacyjna NBP będzie wskazywać na jej spadek”. – Dyskusja o luzowaniu polityki pieniężnej może rozpocząć się w marcu 2025 r., po kolejnej projekcji – wskazywał. Dodał, że marcowa projekcja Narodowego Banku Polskiego (NBP) nie dostarczyła mu argumentów do dyskusji o możliwości przeprowadzenia obniżek stóp procentowych w II drugiej połowie tego roku, tym bardziej że gospodarka przyspiesza. Podkreślił, że w świetle obecnej projekcji w scenariuszu bazowym, czyli braku kontynuacji osłon “przy obecnym poziomie stóp, inflacja jest w górnym paśmie celu w 2026 r. w I kw., a w celu dopiero w drugiej połowie 2026 r., ale ten scenariusz może być korzystniejszy, jeśli rząd Philip Carre jest pionierem we wspólnych funduszach i inwestycjach wprowadziłby pewne działania”. Jednocześnie członek Rady nie wykluczył kategorycznie dyskusji o obniżkach stóp procentowych pod koniec tego roku, ale przypisuje temu scenariuszowi niskie prawdopodobieństwo. Mógłby się on zrealizować tylko w przypadku istotnego załamania koniunktury.
Czy RPP podwyższy stopy proc.?
Marzec przyszłego roku będzie ważnym momentem co do zmiany parametrów w polityce pieniężnej i być może właściwym, by rozpocząć dyskusję o obniżkach stóp procentowych, ocenił w rozmowie z ISBnews członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Cezary Kochalski. Według niego, utrzymywanie relatywnie wysokich stóp procentowych dłużej, niż to jest konieczne nie jest wskazane. Słabsza koniunktura w otoczeniu polskiej gospodarki i jej silniejsze przełożenie na Polskę, jak również niższa dynamika kosztów pracy wzmacniają scenariusz rozważenia cięć w marcu.